טיול בקנדה

קנדה היא ארץ ענקית, פראית ומיוחדת. יש לקנדה כל כך הרבה מה להציע: שמורות טבע ענקיות, יערות אינסופיים, הרים גדולים, קרחונים, אגמים מטמטמים, פיורדים, חיות בר ועוד ועוד.

אזורים מרכזיים

שמורות הרוקי הקנדיים

הרוקי הקנדיים מורכבים מארבע שמרוות טבע ארציות מרכזיות (National Parks): באנף (Banff), ג'ספר (Jasper), יוהו (Yoho) וקוטנאי (Koottenay), כאשר השמורות המוכרות והמתוירות ביותר הן באנף וג'ספר. הרוקי הקנדיים הם האיזור המתויר ביותר בקנדה ויש לכך סיבות רבות: הרים, קרחונים גדולים, אגמים עם צבעים מטמטמים, פריחות, דובים ועוד. בנוסף, הרוקי הקנדיים נגישים ונוחים לטייל בהם ועל כן הם מהווים נקודת חובה במסלול של כל טייל במערב קנדה. ברוקי ישנן שמורות טבע נהדרות נוספות כמו Mt. Assiniboine ו Kananaskis.

וונקובר איילנד

וונקובר איילנד הוא אי הגדול מישראל פי 1.5 ונמצא ממערב לוונקובר. האי מאוכלס באופן מינימאלי ומציע טבע פראי ומשתנה. ברחבי האי ישנם סיורים רבים לצפייה בבעלי חיים כמו דובי גריזלי, דובים שחורים, ליוויתן קטלן, כלבי ים ועוד. ויקטוריה השוכנת בדרום האי היא עיר קלאסית מלאה בהיסטוריה של ההתיישבות באיזור הזה של העולם. ממערב שוכנת העיירה טופינו הצמודה לשמורת הטבע פסיפיק רים (Pacific Rim). העיירה והשמורה מציעות חופים חוליים, פיורדים, יער גשם צפוני ואחלה של גלים.

רכס הרי החוף

רכס הרי החוף (Coast Mountains) מתחיל בדרום באיזורים הצפוניים של וונקובר ונגמר באיזור הדרום מערבי של יוקון ודרום מזרח אלסקה. הרכס גדול פי שניים בגודלו מרכס הרי הרוקי הקנדיים וכמעט ולא מתויר. עובדה זו הופכת אותו לפראי ובתולי באופן יוצא דופן. ניתן לטייל בו במקומות בהם לא תפגשו אף אחד אחר במשך ימים שלמים. עובדה המאפשרת לקבל חווית טיול שונה וייחודית של חיבור לטבע וחבריכם לטיול.

יוקון (Yukon)

יוקון היא הטריטוריה הצפון מערבית בקנדה ואחת מהטריטוריות\פרובינציות הכי פחות מאוכלסות בקנדה ובכלל. בשטח שגדול פי 23 ממדינת ישראל חיים כ 38,000 איש. יוקון גובלת עם אלסקה לאורך כל חלקה המערבי ונגמרת באוקיינוס הארקטי. מכיוון שהיא כל כך לא מאוכלסת, יוקון פראית באופן יוצא דופן בדומה לשכנתה אלסקה. הנופים המרשימים והמרחבים האינסופיים נותנים תחושה של חופש משחרר. לאחרונה נפרץ כביש חדש המוביל על אחת מהנקודות הצפוניות ביותר בעולם, טוקטויקטוק, כפר אסקימוסי קטן השוכן על חופי האוקיינוס הארקטי. למי שרוצה אתגר אמיתי, זה המקום.

תחבורה והתניידות

השכרת רכב

הדרך המקובלת ביותר לטיול בקנדה היא השכרת רכב. ברוב המקרים הטיול יתחיל בצד אחד של הרוקי הקנדיים ויסתיים בצידם האחר ולכן תצטרכו לשכור רכב במקום אחד ולהחזיר במקום אחר. חברות הרכב מודעות לכך ולכן אין בעיה לשכור רכב בעיר כמו קלגרי ולהחזיר אותו בעיר כמו ויקטוריה. יש לקחת בחשבון שלעיתים המחיר על השכרת רכב בנקודה אחת והחזרתו בנקודה אחרת מלווה בתוספת במחיר.

השכרת קרוואן

הרבה מאוד מהמטיילים ברוקי הקנדיים, ארה"ב ואלסקה בוחרים להשכיר קרוואן (RV באנגלית) ולגמוע את המרחקים של היבשת הזו עם רכב גדול ונוח.

היתרונות של רכב מהסוג הזה הוא כמובן הנוחות שבנסיעה, הנוחות בעובדה שאין צורך להיכנס ולצאת ממלונות בכל פעם, כל הציוד שלכם נשאר מאורגן ברכב, מאפשר טיול מעט יותר דינמי (במיוחד באיזורים הבאמת נידחים) וכמובן גיבוש משפחתי מהמעלה הראשונה.

החסרונות של רכב מהסוג הזה הם קודם כל הגודל שלו. הקרוואנים הם רכבים גדולים וקשים יותר לנהיגה מרכב פרטי רגיל (לא דרוש רישיון מיוחד עלמנת לנהוג בהם), אם מתבססים על לינה ברכבים אלו דרוש להזמין מקומות ב Campgrounds ולדאוג לעיניינים לוגיסטים כמו ריקון הביוב ומילוי מים במקומות יעודיים לכך.

מחיר - האם זה משתלם? השכרת קרוואן מצריכה לינה במקומות יעודיים (לא תמיד) לכך וגם עליהם משלמים אך לא סכום גדול במיוחד. כמו כן הרכב צורך יותר דלק ולא זול. מצד שני אם מתנהלים נכון אכן אפשר לחסוך כסף אך לא באופן קיצוני.

קיצור זמנים בעזרת טיסות

ניתן לטייל באיזור הזה של העולם גם ללא נהיגה רבה וזאת באמצעות טיסות מאיזור לאיזור. קנדה מרושתת היטב בטיסות פנימיות קטנות. לכן, ניתן לדוגמא לטייל ברוקי הקנדיים מספר ימים ואז להחזיר את הרכב ולטוס לוונקובר או ויקטוריה ובכך לחסוך את הנסיעה אליהן. אופציה זו לא בהכרח יקרה יותר ואף יכולה להיות יעילה יותר בהרבה מן המקרים.